Nákupy · February 26, 2024

Měříme teplotu v bazénu, aby byla ideální


Zakoupili jste teploměr želvu jako součást bazénového příslušenství, a teď se těšíte, až tu želvu ponoříte pod hladinu? Co vám vlastně ta želva ukazuje? Pětadvacet? Nebo snad jen sedmnáct? Co by vlastně ta želva měla správně ukázat, abychom si koupání v bazénu užili jaksepatří?

voda v bazénu

Zahradní malé bazénky – jestliže jste dětem i sobě koupili nadzemní nebo zapuštěnou nádrž menších rozměrů, určenou především pro relaxační účely, nikoli pro plavání, pak by ideální teplota vody měla být někde mezi 28 a 35 stupni Celsia. Pro relaxaci s minimem tělesného pohybu úplně skvělé. Pokud se vám podaří zajistit například solárním ohřevem takto teplou vodu v nádrži, bude to připomínat termální bazény na severu Maďarska nebo v Podunajské nížině na Slovensku.

bazénový teploměr

Plavecké bazény – plavání již vyžaduje chlazení pokožky, a plavat v takto teplé vodě byste neměli, aby u vás nedošlo k úpalu. Pro plavecké bazény se počítá s teplotou nižší, přibližně mezi pětadvaceti a sedmadvaceti stupni Celsia. Nižší teplota vody pak může vést k podchlazení, i když samozřejmě pro otužilce je takto vyhřátý bazén naprosto nevhodný.

Bazének pro miminka a vířivá vana – tyto typy nádrží mají jedno společné, a sice teplotu vody shodnou s teplotou těla, tedy 36 stupňů Celsia. Pro malá miminka je velmi stresující, koupat je při teplotách nižších, i vyšších, jejich organismus velmi citlivě reaguje na prudší teplotní výkyvy a musíte si na to dát velký pozor. U vířivek se také počítá s tím, že budou velmi relaxační, a proto zde nemá význam teplotu vody snižovat. Ve vířivce se teplota může i o něco zvýšit, ale jen o pár stupňů.

Jak vidíte, teploměr želvu uplatníte v mnoha situacích, a je-li vám to stále málo, pak si pořiďte domů větší akvárium, a namísto akvarijního teploměru tu můžete, alespoň z recese, uplatnit i tuto želvu. Ryby z ní budou mít možná legraci, a pobaví to jistě i každou návštěvu, které se svým akváriem chcete pochlubit.